Je kent het misschien van wandelen in natuurgebieden: onverwacht stuit je op een kudde Schotse hooglanders of Konikpaarden. Op landgoed Boschhoeve in het Friese Nijeberkoop gebeurt je dat ook, alleen dan tref je de varkens of koeien van natuurboerderij Boeren in het Bos. De dieren leveren vlees voor de landwinkel van de boerderij. En meer dan dat: het grazen, wroeten en bemesten in de ondergroei is goed voor het bos. Productievee in het bos weiden is uitzonderlijk, daarom ging Jitske op bezoek bij bosboer Richard van Pelt:
Boeren in het Bos
Op zo’n natuurboerderij zijn landbouw en natuur geen twee gescheiden werelden. De dieren krijgen er de ruimte om hun natuurlijke gedrag te vertonen én een functie te vervullen in het landschap. En bij Boeren in het Bos blijft het niet bij vee houden: ze runnen ook nog een boerderijwinkel en een zelfoogsttuin, en houden cursussen over ecologisch boeren. Je vindt ze hier online.
Geen dierenarts
Met de natuur mee boeren bespaart op de kosten van medicijnen en dierenarts. Richard: “We hebben nooit gezondheidsproblemen met ons vee. Voor de grootschalige vee-industrie is gezondheid wel problematisch Dat snap ik ook wel: veel dieren bij elkaar, niet verplaatsen, eenzijdig voer, verveling, vaak geen daglicht. Daar word je niet gezonder van.”